Bursa Gezilecek Yerler
Tarihi bir dokunuş olan Bursa oldukça kültürlü ve bir o kadar da doğal güzellikleriyle karşımıza çıkmaktadır. Görkemli doğallığı ve geçmiş tarihi ile bizleri her zaman büyüleyen bir şehir olmuştur. Bursa’yı dolaşmak için uzun vakit ayırmanız gerekmektedir çünkü gezmesi basit basit bitecek bir ilimiz değil.
Bursa’ya günübirlik bir gezi planladıysanız kent merkezini gezmenizi öneririz. İpek yolu üstünde yer alması ve Osmanlı devletine bir vakitler başkentlik yapan olması sebebi ile kültürel manada epey varlıklı bir ilimizdir.Bursa’nın Orhangazi, Yıldırım, Gürsu, Kestel, Gemlik, Mudanya ve Nilüfer isminde yedi gelenek merkez bölgesi bulunmaktadır. Bursa dört devasa kent arasında yer almaktadır. Türkiye’de ekonomi yönünden en ferah kentlerin ilk haftalarında geliyor. Bursa’nın toplam yüzölçümü 10.891 km2 dir ve 1.983.880 kişilik tek nüfusu bulunmaktadır.


Burada gezebileceğiniz birden fazla türbe, cami ve tarihi yapıt vardır. Şehir müzesi, Osmanlı yapıtları müzeside görülebilecek müzeler arasındadır. Bursa’nın her bölgesi kendisi başına tek tarih ve kültür harikasıdır. Bursa’nın tamamını gezebilmeniz için minimum beş gün ayırmalısınız. Marmara Denizi’ne kıyısı olması sebebi ile Bursa’da seçenek arasına giren tatil merkezleride vardır.
Gölyazı Köyü
Nilüfer bölgesine bağlı Uluabat gölü oldukça muhteşem bir doğaya sahip ve ufak bir balıkçı köyü. Görünümü, etraf yapısı ile Türkiye’de bu tür bir yer mi varmış? dedirten bir güzelliği olmasına rağmen birçok bireyin buranın varlığından haberi yok. köklü ismi Apolyont olan köklü bir rum köyü burası. Şuan ki isimiyle Gölyazı olan bu köye toplam olarak 8 küçük adacıkca eklenmiş durumdadır. Diğer adalar ise size görsel şölen sunmaktadır. Gidip görülmesi gereken yerlerin başında gelmektedir. Ayrıca ağlayan çınarı görmek ve tarihini okumakta oldukça önemlidir.


Soğanlı Botanik Parkı
Yeşili, doğanın sunmuş olduğu görkemli bitkileri ve estetiği doyasıya yaşayacağınız Soğanlı Botanik Parkı epey uzun bir zamandan ardından Türkiye’nin her noktasından gelen ziyaretçileri ağırlıyor. Yapımına 1995’de başlanılan parkın tamamlanması 1998 senenini buluyor. O günden ardından yeni tertip etmeler ve eklemlerle Soğanlı Botanik Parkı rüya gibi bir yer durumuna geldi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir