1- Hıdırlık Kulesi
Antalya’nın Kaleiçi ilçesinde tespit edilen Hıdırlık Kulesi’nin 2. Asırda inşa edildiği düşünülmektedir. 14 metrelik yüksekliğe bulunduran kulenin üst katında gezinti yapabileceğiniz şekilde alan, alt katında ise dar şekilde odası bulunmaktadır. Kulenin kim için veyahut kim aracılığı ile yapıldığı net olarak bilinmese de Latin mimarisinden esintiler sunduğunu söyleyebiliriz.Günümüzde ziyarete kapalı olan Hıdırlık Kulesi’nin görkemli şekilde deniz görünümü bulunmaktadır. Kulenin etrafına kurulmuş olan kafelerde görkemli deniz görünümü ile birlikte birşeyler içebilir ve güneşin batışını seyredebilirsiniz.


2- Kurşunlu Şelalesi
Antalya’nın ya da ülkemizin en değerli tabii güzelliklerinden bir tanesi olan Kurşunlu Şelalesi kentin ortasında bulunmaktadır. 1986 yılları ardından turizme iade edilen Kurşunlu Şelalesi, sunduğu tabii güzelliklerin yanında etrafında tespit edilen piknik alanları, manzara seyretme platformları, yürüyüş parkurları ile her sene binlerce bireyi ağırlamaktadır. Yaklaşık olarak 18 metre yükselikten aşağıya boşalan şelalede 8 adet gölcük bulunmaktadır. Şelalenin yer aldığı bölgede farklı hayvan çeşitleri de hayat sürmektedir.


3- Aspendos,
Antalya’nın Serik bölgesine bağlı Belkıs Köyü sınırları içinde tespit edilen Aspendos, bilhassa amfi tiyatrosuyla dünya genelinde bir üne sahiptir ve her sene yerli yabancı binlerce bireyi ağırlamaktadır. M.Ö 10. Asırda Akalar doğrulusunda kurulan kent, zamanların en varlıklı ve meşhur şehirlerinden birisi konumundaymış. 15 bin insan kapasiteli tiyatro, ziyaretçilerini gerçekten kişiyi büyülemektedir.


4- Alanya Kalesi
Antalya’nın Alanya bölgesinde yarımada üstüne faaliyetlerine başlamış olan Alanya kalesi, 6.5 km’lik surlarıyla ilgilerini üstüne çekiyor. Selçuklular Dönemi’nde nihai şeklini alan kalenin 83 kulesi ve 140 burcu bulunmaktadır. Kalenin inşa edildiği aralar ise M.Ö 2. Asra kadar dayanmaktadır. zamanların su gereksinimlerini karşılamak için surların içerisine inşa edilmiş olan sarnıçlardan kimileri son günlerde halen kullanılmaktadır. Antalya kent merkezine 140 km mesafede yer alan Alanya Kalesi, eşi benzeri olmayan güzellikte gün batımı manzarasına sahip olmakla beraber ziyaretçilerine unutulmaz zamanlar yaşatıyor.


5- Antalya Hayvanat Bahçesi
Ulusal park ilan edilen bölgenin koruma altına alınmasıyla Dünyanın en tipik mağara morfolojisine sahip Altınbeşik Mağarası Ulusal Parkı, Antalya turizmi yönünden değerli bir merkez durumuna gelmiştir. Antalya gezilecek yerler içinde kesinlikle yer alması istenilen bu esrarengiz yer, bizce Antalya’nın saklı kalmış cennetlerinden bir tanesi.

Mençuna Şelalesi
Doğal bir oluşum neticeninde meydana çıkan Mençuna Şelalesi Artvin’in Arhavi bölgesinde bulunuyor. Karadeniz’deki sonsuz güzellikten yanlızca birisi. Güzelliği ile sizi büyülemeyi başaracağından en küçük şüphemiz yok. Simsiyah kayaların üstünden akan suyun meydaan getirdiği bem beyaz köpükler resim bir şölen sunuyor.


Maral Şelalesi
Artvin’in en fazla merak edilen ve gezilen yerlerinden birisi de Maral Şelalesi. Şelale eşi benzeri olmayan ve büyüleyici güzelliği ile tam bir tabiat harikası. Şelale, 65 metre yükseklikten dökülen, görkemli bir görünüm ve güzelliği size yayınlayan, Artvin gezinizde mutlaka görmeniz gereken eşi benzeri olmayan bir yer. Maçahel Vadisi içinde tespit edilen Şelaleyi yemyeşil Ladin ve Kayın ağaçları burayı bir örtü gibi örtmüş.
Kafkasör Yaylası Mesire Alanı
Kafkasör Yaylası olarak anılsa da öyle bildiğiniz veyahut hayal ettiğiniz yaylalardan farklı. Hem de hiç ilgisi yok desek yeridir. Yayla dendiğinde aklımıza Ayder Yaylası ya da Perşembe yaylası gibi yaylalar geldiğinden burası ilk farklı hayal kırıklığı gibi gelebilir size. Fakat sakın bu tür tek duyguya kapılmayın. Mesire ve piknik için epey güzel manzaralı tek kısmı anımsadıyor daha çok.


Artvin’e Nasıl Gidilir?
Özel vasıta ile gitmeyecekler için en kısa yol uçak ile Batum’a geçip oradan buraya gelmektir. Vasıta ile gitmek isteyenlere önerimiz ise vaktiniz var ise ; kıyı yolunu kullanarak birçok kenti geze geze gelmeniz. Böylelikle ufak tek Karadeniz Turu da yapan olursunuz.
Artvin’de Ne yenir? Ne İçilir?
Karadeniz mutfağının bol muhtelif güzel tatlarını bulabileceğiniz tek ilçedir Artvin. Bilhassa hamur işleri ve et yemekleri epey tercih edilmektedir.
Kuymak, Puçuko, Laz Böreği, Bir şey, Kavurma, Keşkek, Püşürük Çorbası en fazla bilinen ve tercih edilen yemeklerdir.
Artvin’e has en ünlü yiyecek ise “Beyaz Patates”. Kuyularda toprak altlarında muhafaza edilen beyaz patates sene boyunca aynı tazeliğini ve lezzetini korumaktadır.
Bir farklı ünlü lezzeti de Baldır. epey tür farklı bitkinin bulunması yörede arıcılık faaliyetlerinin aktif durumda olmasını sağlamıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir