Ihlara Vadisi

Ihlara vadisi esas olarak bir yerleşim yeri olmaktan çok dini bir yer olarak ortaya çıkmıştır. Vadideki mimari ve çizimlerle döneminin dini anlayışını ön plana çıkarmaktadır. Ve içerisinde çok sayıda kilise bulunmaktadır. Aynı zamanda vadinin yapısı inziva ve ibadet için çok uygun bir yerdir. Savaş dönemlerinde de saklanma ve korunma bölgesi olarak kullanılmıştır.

Eğri Minare

Silindir gövdeli bir yapıda olan ve eğri görünümünden dolayı Eğri Minare adını almıştır. Minaresi kırmızı tuğladan yapıldığından ‘Kızıl Minare’ de denmektedir.

  1. Yüzyılda Sultan 1. Keyhüsrev tarafından inşa edilmiştir. Minarenin yanındaki cami sonradan yapılmıştır ve İtalya’da bulunun dünyaca ünlü Pisa Kulesi’ne olan benzerliğiyle görenleri şaşırtmaktadır.

Güzelyurt Evleri

Bu evlerde ilk olarak rumlar yaşamıştır. Kurtuluş savaşından sonraki mübadele sonucu Rumlar Yunanistana göç edince Yunanistan da yaşayan Türkler de Güzelyurt evlerine göç etmişlerdir.
Aynı zamanda tüm evlerin kapılarının üzerinde yapım tarihleri yazmaktadır.

Sümbüllü Kilise

Kilisenin aslında bir manastıra ait olduğu düşünülmektedir. Bu konuyla ilgili günümüzde hala bir netlik yoktur.
Aksaray şehir merkezine 35 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Şehir merkezinden buraya her saat toplu taşımayla gitmek mümkündür.

Aksaray Zinciriye Medresesi

  1. yüzyılda Karamanoğlluarı İbrahim Bey tarafından inşa edilen bir medresedir. Aynı zamanda çok görkemli bir yapıya sahiptir.
    Dönem dönem restore edilmiş ve sağlamlığını günümüze kadar korumuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir