Van, çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapmış Dünya üzerinde yaşayan en eski kentlerden birisidir. Ülkemizin en büyük gölü olan Van gölü, şehre her mevsim serinlik etkisi katmaktadır. Van Gölü çevresi gezilecek yerler bakımından oldukça zengindir.
Sanayi ve hayvancılığın hakim olduğu tarihi ve doğal güzellikleriyle her yıl çok fazla turist çekmektedir.
Van’da Gezilecek Önemli Yerler Listesi
Doğu Anadolunun en kalabalık şehri olan Van; Kaleleri, müzeleri, Van Kedisi ve Van Gölü ile ünlüdür. Ayrıca Doğu Anadolunun her ilinde olduğu gibi Van’da da yöresel ve lezzetli yemekler meşhurdur.
Van’da seyahat ederken lezzetli yöresel yemek çeşitlerinden her lokantada bulabilirsiniz. Özellikle kahvaltısı ile meşhur olan ilimizde çeşitli doğa manzaraları eşliğinde kahvaltı yapabilirsiniz. Van’da gezilecek yerler listesini şu şekilde sıralayabiliriz;
-Van Kalesi
İl merkezine yakın olan kale, her yıl çok sayıda turistler tarafından tercih edilmektedir.


-Van Gölü
Hem tatlı hemde tuzlu suya sahip olan göl ülkemizin en büyük gölüdür. Tatvan ilçesi sınırlarında yer alan Van Gölü şehrin görülmeye değer doğal güzelliklerinden biridir.


-Muradiye Şelalesi
Van’ın Muradiye ilçesinde yer alan şelale 50 metre yükseklikte olup her mevsim ayrı bir güzelliğe sahiptir.


-Hoşap Kalesi
Hoşap Kalesi, Van merkeze 45-50 km uzaklıkta Başkale yolu üzerinde yer alır. Tarihi bir değere sahip olan kalenin içerisinde eski hamam, medrese, çeşme ve cami yer alır.


-Van Kedi Evi
Van kedi evi, Van kedisini koruyarak çoğalmasını amaçlayan araştırma merkezidir. Van kedilerini görmek için bu eve uğrayabilirsiniz.
Ayrıca bunlara ek olarak; Hüsrev Paşa Cami, Van Peri Bacaları, Halime Hatun Kümbeti gibi gezilecek yerler listeye eklenebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir