Bu yazımızda Anadolu Yarımadası’nın batı bölgesinde Ege denizinin kıyısında bulunan ve Ege’nin incisi olarak bilinen İzmir’de gezilecek yerler listesini derledik. İzmir’de tarihi, kültürel ve doğal güzelliklere sahip birçok mekan bulunmaktadır. Akdeniz iklimine sahip olması özelliği ile yılın her mevsiminde ziyaret edebileceğiniz bir kenttir.


İzmir Gezi Rehberi
İzmir’in hemen her köşesinde tarihi, kültürel ve doğal güzellikler görmeniz mümkündür. Örneğin şehir merkezinde yer alan Saat Kulesi 2. Abdulhamit’in tahta çıkışını kutlamak amacıyla dönemin valisinin emri ile 1901’de inşa edilmiştir.
Bu kulenin yapımına hediye olarak Alman İmparatoru 2. Wilhelm 22 çarktan oluşan bir saat göndermiştir. O dönemden günümüze kadar orjinalliğini bozmadan günümüze kadar ulaşmayı başarmıştır. Kuleye ek olarak, her yıl çok sayıda yerli va yabancı turist ağırlayan İzmir’de gezilecek tarihi yerler şunlardır;
-Tarihi Kemeraltı Çarşısı
-Agora Açık Hava Müzesi
-İzmir’i seyredebileceğiniz Tarihi Asansör
-Alsancak’da yer alan Atatürk Müzesi


İzmir’de gezebileceğiniz doğal güzellikler ise şunlardır;
-Çiğli’de yer alan Doğal Yaşam Parkı
-Alsancak Sevgi Yolu
-Huzur veren Seferihisar Kenti
-Adı gibi şirin bir köy olan Şirince
-Ünlü tatil beldesi olan Alaçatı
-İzmir’in en küçük ilçesi olan Karaburun
-Bornova’da yer alan Ege Üniversitesi Botanik Bahçesi
-Doğal güzellikleri ile huzur veren Barbaros, Özbek, Germiyan, Saip, Bademler, Kösedere, Ildır ve Birgi köyleri

İzmir’in tüm bu güzellikleri yerli ve yabancı birçok turiste ev sahipliği yaptığı gibi önemli dizi, film, sinema ve belgesellere de konu olmuştur. İzmir’de gezilecek yerler listesi derlemek isterseniz yukarıda bahsettiğimiz mekanları içerisine ekleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir