Tortum Gölü
Erzurum’un değerli tabii güzelliklerinden bir tanesi olan Tortum Gölü, Balıklı Köyü’nün hemen beraberinde yer almaktadır ve 18. Asırda oluşan heyelan neticeninde Tortum Çayı’nın önünün kapanması neticeninde oluşmuştur. Erzurum’un görkemli üçlüsü diye tarifleyebileceğimiz üçlüden bir tanesi olan Tortum Gölü’nde kayık ile göl üstünde görkemli manzaralar ile birlikte gezinti de yapabilirsiniz.
Tortum Gölü çevrelerinde 4 tür akbaba çeşidinin de yer aldığı kuş cenneti de yer almaktadır. Şayet Tortum Gölü gezinizi birkaç gün sürdürmek dilerseniz Uzundere bölgesi ilk olarak olmak üzere etraftaki otel ve otellerde konaklayabilirsiniz.


Narman Peribacaları
Erzurum’un Narman bölgesi sınırları içerisinde tespit edilen Narman Peribacaları da nihai dönemlerde popülerliğini artıran değerli tabii güzelliklerden birisi.Oldukça görkemli bir şekilde karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca görülmesi gereken peribacaların arasında ikinci sırada yer almaktadır. Tabii faktörler sonucunda meydana gelen Narman Peribacaları’nın hem ülkemizde hem vatan dışında tanıtımının yapması için Erzurum Atatürk Üniversitesi her sene farklı etkinlikler düzenliyor. Narman Peribacaları, bundan tahminen 2 – 3 milyon evvel oluşmuş olup Erzurum kent merkezine ortalama 100 km uzaklıktadır.


Tortum Şelalesi
Erzurum ülkemizin en değerli tabii güzelliklerinden bir tanesi olan Tortum Şelalesi, mevcut 48 metre yüksekliği ile Avrupa’nın en yüksek, dünyanın ise üçüncü en yüksek şelalesi özelliğini taşımaktadır. Erzurum’un değerli turistik noktalarından bir tanesi olan Tortum Şelalesi’ne her sene binlerce yerli ve yabancı turistler ziyaret etmektedir.
Tortum Şelalesi konusunda tek de enteresan rivayet var. Bu rivayete göre şelalenin o bölgeye inip çıkan şahıslarda soluk darlığı ve kalp rahatsızlığı gibi meseleler görülmüyormuş. Tortum Şelalesi’ne ulaşım, Tortum Gölü ve Balıklı Köyü’ne bulunduğu gibi epey rahattır. gerek kişisel aracınızla gerek minibüsler aracılığı ile Tortum Şelalesi’ne kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Kendimize göre Erzurum’da gezilecek yerler arasında burası birinci sırada.


Atatürk Evi
1984 seneninden ardından müze olarak kapılarını ziyaretçilerine açan Atatürk Hanesi, Mustafa Kemal Atatürk’ün 1919 seneninde kurultay hazırlıkları için Erzurum’a geldiği zaman konaklaması için tahsis edilmiştir. Seneler içerisinde muhtelif kurumlar doğrulusunda sarfedilen ev öncelikle 1890 seneninde inşa edilmiştir.
İki katlı odanın odalarında sergilenen yapıtlar arasında Kazım Karabekir’e ve Kazım Yurdalan’a ilişkin eşyalar, belgeler, matbaa makinesi, döneme ilişkin koltuk ve salonlar, Atatürk’ün kullandığı karyola, çalar saat gibi yapıtlar sergilenmektedir. Müzeye Haftanın ilk günü günleri hariç 5 TL karşılığında ziyaret edebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir