İç Anadolu Bölgesinin bir ili olan Nevşehir, ismi her ne kadar yeni şehir olsa da, şehir 60 milyon yıl önce oluşmuş eski bir kenttir. Bu oluşum, Erciyes ve Hasan Dağı gibi dağların sönmüş kül ve lavları sonucunda gerçekleşmiştir. Nevşehir ilinin eşsiz bir coğrafi yapısı ve doğal güzellikleri vardır. Bu yüzden Nevşehir gezilecek yerler bakımından oldukça zengindir.


Nevşehir Gezi Rehberi
Nevşehir tarihi ve kültürel gelişimi ile her yıl bir çok turiste ev sahipliği yapmaktadır. Hem yerli hem yabancı birçok turistin tercih ettiği, önemli bir şehirdir.
En önemli tarihi ve kültür turizmi yeri Kapadokya Bölgesidir. Kapadokya bölgesinde önemli doğa harikası birçok yerler vardır. Örneğin; meşhur peri bacaları, muhteşem görünümlü doğal güzellikleri, yeraltı şehirleri ve tarihi konakları.
Farklı coğrafi yapısı ve doğal güzelliklere sahip olan Nevşehir’de birçok dizi,film belgesel çekimleri gerçekleşmiştir. Örneğin; Asmalı Konak, Yer Gök Aşk, Mumya Firarda, Dila Hanım, Güneşin Şehri Sinanos gibi dizi, film ve belgesellerdir.
Nevşehir, turizm aktivitelerinin yanında yöresel yemekleri ile de dikkat çekmektedir. Nevşehir’de ne yenir sorusuna cevap olarak genellikle İç Anadolu’nun yöresel yemekleri söylenir. Testi kebabı, çömlek fasulye, düğü çorbası, gendime, Nevşehir tava, sızgıt, sütlü çorba bölgenin meşhur yemeklerindendir.


Nevşehirde gezilecek önemli yerler ise şunlardır;
-Merkez Nevşehir Kalesi
-Nevşehir ve Aksaray arasında kalan bölgede yer alan Ihlara Vadisi
-Kapadokya bölgesinde yer alan; Göreme, Ürgüp, Avanos, Zelve Vadisi, Ortahisar
-Kaymaklı Yeraltı Şehri, Derinkuyu Yeraltı Şehri
-Açıksaray Örenyeri ve Mantarkaya
-Hacıbektaş-ı Veli Türbesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir