YEŞİL PASAPORT NEDİR & KİMLERE VERİLİR
Yeşil Pasaport Nedir?
Yeşil pasaportun diğer pasaportlara kıyasla daha farklı özellikleri ve giriş öncelikleri bulunmaktadır. Yeşil pasaport almak istediğiniz’de en fazla 5 yıllık bir geçerliliği olacaktır. Yani en fazla o pasaportu 5 yıl kullanabilirsiniz. Yeşil pasaport devlet memurlarına verilen bir pasaport türüdür. Yani kamuda çalışan tüm personel ve birinci dereceden akrabaları ( eşi,çocukları) bu haktan faydalanabilirler yeşil pasaport nedir sorusunun en net cevabıda aslında budur. Tüm devlet personelleri bu pasaportta hak sahibi değiller. Belirli bir yükselmeleri ve kıdemleri olması gereklidir.Çoğu avrupa ülkelerine vizesiz bir şekilde girişi olmaktadır. Bu yüzden yeşil pasaport sahipleri çoğu ülkeler de geçiş üstünlüğü bulunuyor. Bu pasaport sahibi iseniz gitmek istediğiniz ülkenin vize koşullarını öğrenip eğer yeşil pasaporta vize istemediğini öğrendiyseniz başvuru ücretlerinden ve kabul alma endişesinden kurtulmuş olursunuz.


Hangi Devlet Memurları Yeşil Pasaport Alabilir ?
Devlet memurların yeşil pasaport alabilmesi için öncelikle belirli bir kıdeme gelmesi gerekmektedir. Devlet memurlarının bir kademe ve derece hesapları bulunmaktadır. Bu dereceler vermiş olduğunuz hizmet yıllarına göre değerlendirilmektedir. Bu derecelerin en yükseği ‘1’ en düşük olanı ise ’13’ dür. Ancak yeni işe başlamış bir memur 13. kademeden başlamaz. Bu derecelendirmelerin bir önemi bulunuyor. Bunlar askerlik yapmış mı ? Lisans mezunumu yoksa lise mezunumu bunlar kademe ve dereceler de önemli bir kolaylık sağlamaktadır.Yeşil pasaport kimlere verilir sorusunun en net cevabı aslında budur.Lisans mezunu bir memur ilk işe başladığın da 9/1 olarak işe başlar. Yani 9.derece 1 kademe olarak.
Aile Sebebiyle Yeşil Pasaport Kimlere Verilir?
Eğer yeşil pasaport almaya hak kazanmışsanız aile fertleride bu haklardan yararlanabilir. Peki ailenizde kimler yeşil pasaporta almaya hakkı var ? Eşiniz bunların başında geliyor. 18 yaşında reşit olmayan çocuklarınıza ve 25 yaşını geçmemiş sizin üzerinize görünen aile fertlerinin yeşil pasaport almaya hakkı vardır. Ayrıca kız çocukları eğer sizin üzerinizde görünüyor ve bir işte çalışmıyorsa,evli değilse ölene kadar yeşil pasaport almaya hakkı bulunuyor.
YEŞİL PASAPORTUN NE GİBİ AVANTAJLARI BULUNUYOR ?
Yeşil pasaport sahibi kimseler pasaport harçları ödemezler. Mesela bordo pasaporda sahip kişiler iki ayrı ücret ödemek zorundadır. Defter bedeli ve pasaport harcı bunların başında yer almaktadır. Yeşil pasaport sahiplerin bir diğer avantajı ile bazı ülkere vizesiz bir şekilde giriş yapıyor olmaları. Her hangi bir vizeniz olmadan gitmek istediğiniz ülkeye gidip gümrük kapısından işlemlerinizi yaptırabilirsiniz. Yani vizeyi hiç bir ücret ödemeden giriş yerinde almanız yeşil pasaportun en iyi yönlerdirden biridir. Ayrıca Schengen ülkelerinin hepsine vizesiz bir şekilde giriş hakkınız bulunuyor. Diğer pasaportlardan ayrıcan en büyük özellik budur.

One thought on “Yeşil Pasaport Nedir? Kimlere Verilir?

 1. Hi,

  I hope this email reaches you in good health. I had a chance to come across your website recently. Your amazing website was a pleasant detour for me, which led me here in your inbox.

  I would like to propose an offer to you, an offer that would be beneficial for both of us.

  I would like to publish a guest post article on your splendid website. The article would be relevant to your website niche and of top-notch quality. All I require in return is a backlink within the body of the article.

  If you’re happy with this arrangement, I can proceed to send you some unique topics.

  I await your affirmation with anticipation.

  Looking forward.

  Regards,

  Jessica Stone

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir